Atrakcje w regionie

Nie bez powodu Mazury są nazywane Krainą Tysiąca Jezior – zjawiskowy krajobraz stworzony przez naturę stanowi i konętego niezwykłego regionu. Tak niezwykłego, że bardzo często Mazury są określane także jako „ósmy cud świata”. Jednak naturze trzeba pomóc – poza naturalnym wdziękiem tych okolic mamy okazję podziwiać także niezwykłe zabytki oraz atrakcje na Mazurach.

Jednym z miejsc wartych zobaczenia jest z całą pewnością Wieża Ciśnień w Giżycku. Wspaniała, potężna budowla, zbudowana pod koniec XIX wieku, miała za zadanie dostarczać całemu miastu bieżącą wodę, i pełniła tą rolę aż do roku 1997. Po wejściu na dwudziesto pięcio metrową wieżę można podziwiać panoramę miasta oraz mazurską naturę. W Wieży Ciśnień mieści się również kawiarnia oraz lokalne muzeum, którego eksponaty obrazują życie dawnych mieszkańców.

Most obrotowy w Giżycku jest pozycją obowiązkową dla turystów. Zbudowano go w celu zapewnienia dogodnego połączenia miasta z Twierdzą Boyen (kolejne miejsce warte zobaczenia, ale o tym w następnym akapicie). Most obrotowy, zbudowany w 1889 roku, jest jedną z niewielu tego typu konstrukcji w Europie. Idea działania tej konstrukcji jest unikalna i spotykana niezwykle rzadko. Obiekt ten przyciąga w sezonie masę turystów, którzy chcą z bliska zobaczyć operację otwierania i zamykania mostu. Most otwierany (zamykany dla ruchu kołowego) jest według dziennego rozkładu dostosowanego do rozkładu rejsów statków żeglugi Mazurskiej. Od 1 listopada do 31 marca most jest zamknięty dla ruchu wodnego. U operatora przeprawy można uzyskać odcisk pamiątkowej pieczęci jako potwierdzenie obecności na moście obrotowym w Giżycku.